železniční trať Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl

130 let železniční trati Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl

sobota 19.5.2012 výročí 130 let trati

19.5. proběhly na trati oslavy výročí 130 let trati Choceň - Litomyšl. Program byl opravdu bohatý a ve srovnání s kulatými výročími z let minulých nějak nezaostával a tak byly oslavy opravdu tím, co si jako poctu lokálka zasloužila. Škodu na kráse jen způsobila velmi malá propagace oslav a tím malá informovanost lidí o výročí. Sice se lze zatím každý rok svézt na lokálce parním vlakem v rámci mikulášských jízd, ale nyní program přinášel opravdu více vyžití a navíc ve spojení s pěkným počasím, které na tento den vyšlo, by jistě přilákal více lidí. Plakáty byly k vidění jen uvnitř čekáren železničních stanic. Přesto patří pořadatelům poděkování.
Na trať vyrazila jako první třívozová souprava hurvínků, která celou lokálku projela tam a zpět celkem dvakrát, po ní pak parní vlak v čele s parní lokomotivou Lízou 423.009 z depa Letohrad se čtyřmi vozy. Ve stanici Choceň byla k vidění výstava kolejišť a na litomyšlském nástupišti pak výstava parních strojů společně s dvěma historickými vozy pardubického spolku, kde probíhal i prodej železničních suvenýrů. Ve Vysokém Mýtě probíhala v tento čas výstava k výročí trati v Regionálním muzeu, ale pokud ji někdo nestihl, mohl ji navštívit cca až do poloviny června. V Cerekvici, kde parní vlak měl vždy dostatečnou přestávku, mohli lidé zhlédnout část sbírky pana Jiřího Rokose, který ve stanici provozuje muzeum celoročně, druhá část sbírky se nacházela tento čas v již zmíněném Regionálním muzeu. V Cerekvici bylo možné také získat otisky razítek alespoň z let minulých, protože k letošnímu výročí nebylo vydáno. V Litomyšli na návštěvníky čekaly dva vozy, které tam přivezla lokomotiva 742. V prvním probíhala výstava k historii jízdenek, jejich výdejen a vše s nimi spojené, v druhém voze probíhala výstava kolejišť a věcí spojených s železnicí i její historií. V tomto voze i ve stánku u nádražní budovy probíhal prodej předmětů s železniční tématikou. V prostorách stanice Litomyšl bylo také několik atrakcí pro děti a svůj stánek tu měli i České Dráhy. Tento den byla do Litomyšle také vypravena místo klasického motorového vozu 810 motorová jednotka Regionova 814 v propagačním nátěru muzea loutek v Chrudimi. Také na manipulační vlak byla tento den nasazena nestandardní lokomotiva 742 v modrém nátěru ČD Cargo, tu se bohužel nepodařilo zastihnout, ale byla zachycena Chocen.TV. K výročí byla vydána brožura zachycující historii lokálky, pamětní list s tužkou.

Složení vlaku
historický motorový: M131.1228 + BDlm 6-2011 + M131.1133
parní: 423.009 + Ce3-5245 + Ce3-5246 + 60 54 21-18 313-4 Bt-k 662 + 60 54 21-18 502-2 Bt-k 662


Regionální muzeum Vysoké Mýto 13. května - 17. června - 130 let železnice Choceň - Litomyšl - výstava připomene bohatou historii této trati. Plakát.

Jízdní řád:

Jízdní řád


Choceň - Litomyšl