železniční trať Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl
místní dráha Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl

   Aktuality       Trať       Historie       Akce       Provoz       Entity   

Články týkající se trati Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl


Regionova vyrazí na trať mezi Chocní a Vysokým Mýtem na jaře

Regionální noviny TRS č. 19 - 11. říjen 2007

motorová jednotka Regionova

CHOCEŇ - LITOMYŠL/ Osobní doprava na lokální trati mezi Chocní a Litomyšlí by měla na jaře příštího roku doznat významné změny. Sice se nezrychlí, zato bude cestování mnohem pohodlnější. Provoz tu zahájí dvoučlánkové jednotky s názvem Regionova.

Nové vlaky, které od poloviny roku 2006 vyrábí šumperská společnost Pars Nova, již v našem kraji jezdí na tratích mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem a mezi Žďárcem u Skutče a Poličkou. "Zkušenosti Českých drah s těmito vlaky jsou velmi dobré a chválí si je i cestující. Oproti starým motorovým soupravám mají místo koženkou potažených sedaček bez opěradel pohodlná sedadla s opěrkami, moderní interiér s akustickým i světelným informačním systémem (hlášení zastávek, mimořádností, apod.) i kvalitní hygienické zařízení. Konstrukce umožňuje standardně nízkopodlažní nástup a pohodlnou přepravu cestujících, ale například i dětských kočárků, invalidních vozíků či jízdních kol, pro která jsou ve voze závěsy a pro cestujícího sklopné sedačky. Díky řídícímu vozu není již nezbytné objíždění soupravy v obratných stanicích, což výrazně zvyšuje efektivitu provozu a celkovou operabilitu soupravy," říká zástupce ředitele odboru osobní dopravy Českých drah v Pardubicích Michal Štěpán.

"Na přelomu roku by v pořadí pátý vůz v našem kraji měl začít jezdit na trati mezi Českou Třebovou a Letovicemi. První vozidlo vyrobené po Novém roce, které bude přiděleno pro regionální dopravu v Pardubickém kraji, bude určené pro trať Choceň - Vysoké Mýto, respektive Litomyšl," sděluje Michal Štěpán plány Českých drah, jež jsou domluveny s Pardubickým krajem, Vzhledem k méně frekventované osobní dopravě mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí se nasazení Regionovy v tomto úseku teprve zvažuje.

České dráhy budou postupně vozový park na lokálních tratích modernizovat i nadále. Avšak kvůli omezené rychlosti trati a průměrnému počtu cestujících na trati Choceň - Litomyšl nelze očekávat, že tu budou jezdit zahraniční vlaky dosahující rychlosti 120 km/h, které pojmou 120 až 200 sedících pasažérů. Rozhodující je cena. Zatímco Regionova stojí 23 milionů korun, západoevropské moderní vlakové soupravy jsou několikanásobně dražší.

Ivan Hudeček
Místní dráha Choceň - Vysoké Mýto - Litomyšl | ISSN 1803-6627 | Copyright © 2005 - 2015, www.chocen-litomysl.cz | kontakt